Primetili ste da vaše dete ne može da se fokusira na domaći zadatak duže od nekoliko minuta? Teško mu je da se usredsredi na časovima? Ili da se lako izgubi u svojim mislima dok mu nešto pričate? Ako vam ovo zvuči poznato, niste sami. Sve više roditelja i učitelja primećuje da deca, posebno ona mlađeg uzrasta, imaju ozbiljne probleme sa koncentracijom.
Šta se dešava sa dečijom pažnjom?
Deca odrastaju konstantno izložena ekranima. Brzi sadržaji, video igrice, TikTok snimci i aplikacije kreirane su tako da ih drže prikovanim za ekran, ali istovremeno smanjuju sposobnost održavanja pažnje. U ovom virtuelnom svetu, sve dolazi odmah i sada, nema čekanja, nema vremena za kritičko mišljenje, udubljivanje u sam sadržaj, osvrtanja na sopstvene ideje i emocije.
Rezultat toga je da u situacijama kada treba da se koncentriše na nešto što zahteva više vremena i strpljenja – kao što su školski zadaci, učenje novih reči, veština, stranog jezika ili čak razgovor sa roditeljima – dolazi do izazova sa pažnjom. Stručnjaci primećuju da sve više mališana u prvom razredu ima teškoće da se usredsredi na predavanje, prati uputstva učitelja ili ostane angažovano tokom celog časa.
Kako previše vremena pred ekranima utiče na razvoj dece?
- Smanjena sposobnost koncentracije – Brzi digitalni sadržaji treniraju mozak da očekuje stalnu stimulaciju, što otežava fokusiranje na zadatke koji zahtevaju strpljenje i dublje razmišljanje.
- Teškoće u verbalnoj komunikaciji – Deca sve manje razgovaraju sa vršnjacima i roditeljima jer većinu vremena provode u „pasivnoj“ komunikaciji uz ekrane.
- Problemi sa pravilnim izgovorom – Istraživanja pokazuju da se kod dece javlja sve veći broj govorno-jezičkih poteškoća jer slabo razvijaju veštinu artikulisanja reči kroz razgovor.
- Nemogućnost završavanja započetih zadataka – Deca lako odustaju od stvari koje zahtevaju više vremena, jer su navikla na instant zadovoljstvo koje im pružaju ekrani.
Kako pomoći detetu da razvije fokus i pažnju?
- Ograničite vreme pred ekranom – Postavite jasna pravila kada i koliko dete može koristiti telefon, tablet, kompjuter ili gledati TV i pridržavajte ih se.
- Podstičite razgovor i igru – Deca najbolje uče kroz interakciju. Uključite ih u porodične razgovore, čitajte im knjige, podstaknite na učenje novih reči, učenje stranog jezika i igrajte društvene igre.
- Uključite ih u aktivnosti koje razvijaju pažnju – Programi kao što su kursevi stranih jezika, kreativne ili edukativne radionice, pa i različiti sportovi pomažu deci da se kroz igru, kreativne zadatke i interakciju sa vršnjacima fokusiraju i postepeno razvijaju koncentraciju.
- Vežbajte strpljenje i istrajnost – Uvedite aktivnosti koje zahtevaju postupno rešavanje problema, poput slaganja slagalica, crtanja ili učenja pesmica na maternjem ili engleskom jeziku.
Ukoliko je vaš izbor kurs stranog jezika, naš predlog je EQUILIBRIO Kids&Teens, školica stranog jezika za decu, jer osim benefita razvijanja i vežbanja fokusa i koncentracije, deca ovde stiču trajno znanje engleskog ili nemačkog jezika. Pored toga, najmlađi polaznici imaju taj benefit da se upoznaju sa konceptom slušanja, dijaloga i interakcije sa nastavnicima i vršnjacima.
EQUILIBRIO Kids&Teens – mesto gde deca razvijaju
koncentraciju kroz igru
Na kursevima stranih jezika za decu radi se na razvijajnju fokusa i pažnje od malih nogu kroz zanimljive aktivnosti na engleskom jeziku i nemačkom jeziku. Radimo u malim grupama, kroz dinamične igre i kreativne zadatke koji podstiču dečiju pažnju i komunikaciju na stranom jeziku.
Ako želite da vaše dete poboljša svoju koncentraciju i usput nauči novi strani jezik na zabavani lak način, posetite nas i saznajte više o našim kursevima stranih jezika za decu!
Više informacija o upisu i kursevima potražite na našem sajtu: EQUILIBRIO Kids&Teens
Povezani članci:
Da li su mlađa deca specijalisti za strane jezike?
Savet Evrope odredio je rano učenje stranih jezika kao jedan od prioritetnih zadataka školovanja za 21. vek. Naučno je…
Kako motivisati dete da uspešno usvaja strani jezik?
Učenje stranog jezika ponekad može biti pravi izazov za mališane. U zavisnosti od uzrasta, njihova pažnja varira, te je…
Kako emocije utiču na proces učenja stranih jezika?
Sigurno je svakome od nas poznat osećaj kada nam se „stegne knedla u grlu” i ostanemo nemi i nepomični, a reči ne…
Kako dete doživljava svog profesora?
Sigurno ste svi tokom školovanja imali svoju omiljenu učiteljicu ili profesora zbog kojih ste verovatno u nekom…